توصیه های قبل و بعد از واکسیناسیون کرونا

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

گفتگو با انیس امجدی فر، کارشناس تغذیه:

توصیه های قبل و بعد از واکسیناسیون کرونا

سجاد حیدری فرد: سومین مرکز واکسیناسیون کرونا توسط دانشکده علوم پزشکی  هفته گذشته افتتاح شد که  این کار باعث تسهیل در واکسیناسیون گروه هدف است. اما در این هیاهو تزریق واکسن یک سری موضوعات مطرح است که همزمان با تزریق واکسن تا مدتی غذهایی که طبع سرد دارند مصرف نشوند، چون باعث کاهش تاثیرگذاری واکسن می شود و افرادی که برای واکسیناسیون علیه ویروس کرونا آماده می شوند این دغدغه را دارند که چه نکاتی را رعایت کنند. در این رابطه با انیس امجدی فر، کارشناس تغذیه در معاونت درمان دانشکده علوم پزشکی گفت و گویی انجام داده ایم.

 

خانم امجدی با توجه به این در حال حاضر در پیک پنجم هستیم و همزمان واکسیناسیون در گروه های هدف انجام می شود، برای خیلی از شهروندان این سوال پیش می آید که آیا نیاز به رژیم غذایی خاصی در زمان واکسیناسیون کرونا است؟

برای تزریق واکسن به رژیم غذایی خاصی نیاز نداریم اما لازم است با مواد غذایی که به سلامت و افزایش کارآیی سیستم ایمنی بدن در زمان واکسیناسیون آشنا شویم تا بتوانیم علائم و عوارض ناشی از واکسیناسیون رابه حداقل برسانیم و سیستم ایمنی را تقویت کنیم.

قبل از انجام واکسیناسیون چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

افراد زمان واکسیناسیون  باید حتما صبحانه بخورند، چون ممکن است زمان تزریق واکسن دچار سرگیجه یا افت فشار شده و احتمال غش وجود دارد، همچنین به خواب شب قبل از واکسیناسیون دقت شود و  بهداشت خواب را رعایت کنند، طوری که شب قبل از واکسیناسیون خواب کامل و خوبی داشته باشند.

 

افرادی که واکسن تزریق می کنند توصیه می شود چه غذاهایی را مصرف کنند؟

آب و مایعات زیادی مصرف کنند، چون مصرف مایعات نه تنها سبب عملکرد بهتر بدن در شرایط واکسیناسیون می شود بلکه از افت فشار خون جلوگیری می کنند، البته  افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی یا فشارخون بالا و ریوی هستند در خصوص مصرف مایعات با پزشک خود مشورت کنند. همچنین مصرف موادغذایی ضد التهاب، رعایت طولانی مدت رژیم غذایی سالم ، پاسخ ایمنی بدن را بهبود می بخشد و کمک می کند علاوه مبارزه بهتر با عفونت ها پاسخ قوی تری به واکسیناسیون داشته باشند و  مصرف غذاهای تازه و طبیعی مثل میوه ها، سبزی ها، آجیل، زنجبیل، دارچین، سیر، پیاز به دلیل خاصیت ضدالتهابی و مصرف منابع غذایی پروتینی توصیه می شود، اما به دلیل اینکه ویتامین D  به طور کامل از مواد غذایی تأمین نمی شود، از مکمل ویتامین D ماهانه یک عدد مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف شود.

خانم امجدی آیا غذا یا مواد خاصی وجود دارد که در زمان تزریق نباید مصرف شود؟

 بله، مصرف فست فودها، غذاهای چرب سنگین، پرنمک و تنقلات شور و مصرف زیاد شیرینی موجب تضعیف سیستم ایمنی می شود و توصیه می شود به منظور عملکرد بهتر سیستم ایمنی قبل و بعد از واکسیناسیون این غذاها خودداری شود.

هر واکسن عوارض خاصی دارد و برای کم کردن این عوارض چه کارهایی باید انجام شود؟

غالباً عوارض ناشی از واکسیناسیون به طور معمول از 12 ساعت تا کم تر از 7 روز بعد از تزریق به طور متغیر و خفیف در برخی افراد ممکن رخ بدهد و در موارد نادر یک ماه بعد از واکسیناسیون بروز بدهد، اما درصورت وجود تب استفاده از مایعات، میوه و سبزی ها، حبوبات و نان غلات برای تأمین پتانسیم ناشی از تعریق زیاد توصیه می شود.

همچنین مصرف غذایی ویتامین گروه B مانند شیر و لبنیات، غلات سبوس دار توصیه می شود در صورت مواجه با بدن درد و خستگی ابتدا مصرف غنی از امگا3 مانند ماهی، گردو و تخمه آفتابگردان و مصرف منابع غذایی منیزیم شامل سبزی های برگ سبز، غلات، بادام زمینی، شکلات تلخ و کاکائو توصیه می شود.

ترکیبات حاوی کافنین مانند چای سیاه، سبز و قهوه در حد فنجان در روز در رفع دردهای و خستگی و بی حالی بدن کمک می کند. اما در صورت ضعف و بی حالی ابتدا منابع غذایی B1 و B6 و B12 شامل غلات و گوشت، تخم مرغ و شیر لبنیات و شربت عسل با کنترل قندخون در افراد دیابتی و بیماران سرپایی کمک می کند و افزودن دارچین، زنجبیل و سیاه دانه به غذاها توصیه می شود.

در صورت تهوع و استفراغ چه نکاتی باید رعایت شود؟

تا زمانی که تهوع و یا استفراغ دارید از خوردن و آشامیدن هر ماده غذایی و یا نوشیدن پرهیز کنید و پس از توقف استفراغ کمی مایعات رقیق مانند آب مرغ یا گوشت، آب سیب میل کنید و با گذشت 8 ساعت از استفراغ می توانید غذاهای جامد را شروع کنید که  باید بی بو، کم چرب و کم فیبر باشد. همچنین مصرف میوه یخ زده و یا آب میوه های رقیق شده طبیعی همره با یخ در کنترل تهوع می تواند مفید باشد.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.