حضور گزینشی زنان در آزادی

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

آخرین باری که زنان ایرانی به صورت آزادانه و با فروش بلیت، همچون مردان برای تماشای یک مسابقه فوتبال به استادیوم آزادی آمده بودند،هجدهم مهرماه 98 بود. کسی تصور نمی کرد پس از آن بازی و حضور زنان در استادیوم آزادی، دوباره درهای استادیوم به روی زنان بسته شود اما کرونا از یک سو و مخالفت های صورت گرفته از سوی برخی نهادها و چهره های تندرو از سوی دیگر سبب شد تا زنان دیگر رنگ استادیوم آزادی را نبینند تا 839 روز بعد، بازی ایران و عراق. الزام فیفا و تاکید این نهاد بر لزوم حضور آزادانه زنان در استادیوم آزادی سبب شد تا مسئولان ایرانی در میان مخالفت برخی نهادها و چهره ها درهای استادیوم را به روی زنان باز کنند اما نه چندان آزادانه. پیش از مسابقه رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درنامه ای به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ورود زنان به ورزشگاه را «مخالف ارزش های اسلامی-ایرانی »دانسته و از او خواسته بود تا مانع اجرایی شدن این تصمیم شود. ولی الله لونی در این نامه نوشته بود که طرح موضوع اجازه ورود زنان به ورزشگاه ها تصمیمی«حاشیه ساز » است که با «رویکرد و منش » ابراهیم

رئیسی، رئیس سابق قوه قضاییه و رئیس جمهور فعلی، «مطابقت ندارد ». با این حال جایگاه های 6تا 14 ورزشگاه آزادی با ظرفیت حدود 2 هزار نفر در ضلع جنوبی استادیوم به زنان اختصاص یافته بود اما آنان که پشت درها ماندند، تعدادشان بیش از این حرف ها بود. فدراسیون فوتبال ایران شب قبل از بازی ایران و عراق در شرایطی خبر باز شدن سامانه فروش بلیت را اعلام کرد که امکان خرید بلیت وجود نداشت. نه برای مردان و نه برای زنان.گزارش کاربران در شبکه های اجتماعی یکی پس از دیگری حکایت از آن داشت که زنان و مردان موفق به خرید بلیت نشده اند. همزمان گزارش هایی از سوی خبرنگاران ورزشی و سیاسی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که با برخی افراد تماس گرفته شده و از آنان به همراه خانواده هایشان برای حضوردر استادیوم آزادی دعوت به عمل آمده است.

اقدامی که سبب شد تا حضور گزینشی زنان در استادیوم آزادی برای توصیف این مسابقه به کار برده شود. بنا به اذعان خبرنگاران ورزشی حاضرشده در استادیوم آزادی در جریان بازی ایران و عراق، برخی از زنان حضور یافته در استادیوم ارتباطی با نهادها یا چهره های خاص نداشتند و ازخوش شانس هایی بودند که بلیت گیرشان آمده بود ولی آنان که به واسطه گزینش در استادیوم حضور یافته بودند، تعدادشان بیشتر بود.

اتفاقی که نشان دهنده بلیت فروشی نه چندان آزادانه است. نتیجه مسابقه شد پیروزی یک بر صفرایران و صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی2022 قطر اما مشکل حضور زنان در استادیوم آزادی همچنان پابرجاست. ایران وعده حضور تماشاگران در بازی ایران و امارات در هفته جاری را هم داده اما باید دید برای این مسابقه هم بلیت فروشی به سبک بازی ایران و عراق صورت خواهد گرفت یا چون بازی ایران و کامبوج در دولت روحانی، خرید و فروش بلیت بدون دخالت نهادهای خاص خواهدبود. شیوع کرونا در ایران و ورود به موج ششم و تغییر رنگ شهرها، عاملی است که از حالا حضور تماشاگران در استادیوم آزادی در بازی ایران و امارات را تحت الشعاع قرار داده هرچند که در همین شرایط، مقامات دولتی اصرار به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها دارند و هیچ خبری از ممنوعیت های کرونایی در ایران نیست.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.