دیدگاه فعالان بازار ارزهای دیجیتال به رمز ریال

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

اخیرا اخبار مربوط به راه اندازی رمزارز ملی با پشتوانه ریال منتشر شده است. اما از آنجا که هنوز قانون گذاری مناسبی برای صنعت رمزارزها در ایران انجام نشده، برخی از کارشناسان به این اقدام خوش بین نیستند.

با توجه به افزایش محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال در جهان و اخیرا در ایران، اخباری در خصوص تمایل مقامات ایرانی به قانون گذاری برای این صنعت و همچنین راه اندازی رمزارز ملی توسط بانک مرکزی به گوش می رسد.

مقامات امید دارند که با رسمیت بخشیدن به این صنعت، بتوانند تحریم ها را دور بزنند و از رمزارزها برای تجارت خارجی استفاده کنند. با این حال،هنوز ساز و کار مناسبی برای این عمل ارائه نشده و تا حدودی باعث ناامیدی کارشناسان و فعالان بازار شده است.

در خصوص چشم انداز راه اندازی رمزپول ملی توسط بانک مرکزی، مصاحبه ای با آرش قنبرزاده،کارشناس بازار ارزهای دیجیتال انجام شده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قنبرزاده با اشاره به اینکه کلیات ارز دیجیتال ملی تصویب شده، اما هنوز اطلاعات دقیقی در مورد آن ارائه نشده، اذعان داشت: تقریبا دو سال است که مقامات روی رمزارز ملی کار می کنند، اما همچنان مبهم است. می توان گفت ما درحال حاضر نیز ریال دیجیتالی داریم که در کارت های بانکی موجود است و همچنین در تراکنش های شتاب ما انجام می‌شود. اما فکر می کنم که دلیل اصلی رویکرد مقامات به این سمت و صحبت از رمزارزهای ملی که در جهان می شود، این است که از قافله عقب نمانند. وی با ذکر اینکه ماهیت رمزارزها غیرمتمرکز است گفت: در این خصوص چندان چشم انداز روشنی نداریم؛ چرا که رمزارزهای ملی زیر نظر بانک مرکزی است. به احتمال زیاد قابل استخراج نخواهد بود و کاملا متمرکز است. از این رو، خلاف ماهیت ارزهای دیجیتال، یعنی غیرمتمرکز بودن خواهد بود.

این کارشناس در مورد رویکرد فعالان بازار و دولت خاطرنشان کرد: برای افرادی که به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند، رمزارز ملی مورد جذابی نمی تواند باشد. اما برای دولت، به منظور دور زدن تحریم ها، راه حلی است که به آن فکر کرده اند و اخیرا نیز تصمیم گرفته اند که از ارز دیجیتال برایتجارت خارجی استفاده کنند. قنبرزاده در مورد احتمال اینکه رمزارز ملی، یکاستیبل کوین باشد اظهارکرد: اما اگر این رمزارزملی، استیبل کوین باشد، که به احتمال زیاد است، پشتوانه آن ریال خواهد بود. در شرایط فعلی، با توجه به کاهش ارزشی که ریال تجربه کرده، نمی توانیم خوش بین باشیم که راه اندازی رمزارز ملی موفقیت آمیز باشد. با این پشتوانه ریالی، ریال دیجیتال نیز نمی تواند موفق باشد و ارزش سرمایه گذاری داشته باشد. وی افزود: صحبت از این است که رمزارز ملی برای عموم مردم آزاد باشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند. کار فعالان بازار رمزارزها اکثرا دلاری است و توصیه من همیشه این بوده که مردم سعی کنند بخشی از دارایی خود را به ریال نگه دارند و مابقی آن را به درآمد ارزی تبدیل کنند تا از فشار تورم بکاهند. بنابراین، ریال دیجیتال هم نمی تواند ارزش سرمایه گذاری داشته باشد. این کارشناس با در نظر گرفتن سناریوی استیبل کوین نبودن رمزارز ملی اذعان داشت: اگراین رمزارز ملی، استیبل کوین هم نباشد و نوسان داشته باشد، قابل استخراج و سرمایه گذاری باشد، از زمانی که راه اندازی می شود، باید در موقعیت فروش قرار گیرد و به دنبال آن، باید منتظر ریزش این رمزارز باشیم. با این حال، بعید می دانم به این صورت باشد. قنبرزاده با انتقاد از اینکه هنوز برای بازار رمزارزها قانون گذاری انجام نشده خاطرنشان کرد: ما اکنون، قانونی نداریم که برای رمزارزها تصویب شده باشد و جای سوال دارد که چرا اکنون مقامات به دنبال رمزارز ملی هستند. اتفاق بهتری که می توانست بیفتد این بود که مانند سایر کشورها، برای رمزارزها قانون گذاری انجام شود. به خصوص این قانون گذاری باید برای صرافی ها باشد؛ چرا که اگر اکنون بخواهیم در صرافی های ایرانی خرید و فروشی انجام دهیم، با ترس خواهد بود. اتفاقی که برای کریپتولند افتاد، می تواند برای صرافی های دیگر هم بیفتد.

وی افزود: از این رو بهتر بود که از اساس کار شروع می کردند و مقامات قانون گذاری صحیحی انجام می دادند. باید از اقتصاددان هایی که به روز هستند استفاده می شد. افرادی که در بازار فعال هستند. افراد بسیاری در خارج از کشور در زمینه برنامه نویسی و رمزنگاری تحصیل می کنند. این کارشناس با اشاره به تناقض های موجود اظهار کرد: در صنعتی که هنوز برای آن قانونی وجود ندارد، به دنبال راه اندازی رمزارز ملی هستند. این رمزارز نیز در دست بانک مرکزی خواهد بود که کاملا متمرکز است و با غیرمتمرکز بودن رمزارزها منافات دارد و همچنین پشتوانه ای وجود ندارد. اینها همه عواملی است که باعث می شود این طرح موفقیت آمیز نباشد.

قنبرزاده در مورد استفاده از رمزارز ملی در تجارت خارجی گفت: به جز اینکه برنامه ای برای دور زدن تحریم ها وجود داشته باشد و بتوانند از آن برای تجارت استفاده کنند. در این خصوص هم فکر نمی کنم به راحتی برای دنیا قابل پذیرش باشد که بخواهند با ریال دیجیتالی ما تبادلی را انجام دهند. حال باید منتظر باشیم و ببینیم که چه اخباری منتشر خواهد شد. مصوبه ای که تصویب خواهد شد چه مواردی را در بر خواهد داشت و چه پایه و اساسی دارد. درحال حاضر اطلاعات کافی نداریم که بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اما در کل من نسبت به آن خوش بین نیستم؛ چرا که مورد مثبتی در آن مشاهده نمی شود.

وی به عنوان سخن پایانی خود گفت: من امیدوارم که قانون گذاری مناسبی برای رمزارزها در ایران انجام شود؛ به خصوص برای صرافی ها تا مردم با خیال راحت تری بتوانند خرید و فروش خود را انجام دهند.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.