صحنه های منتشر شده از زندان اوین قابل توجیه نیست

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

ذبیح الله خداییان سه شنبه 9 شهریور در اولین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی قوه قضائیه در مورد تصاویر منتشر شده از زندان اوین گفت: صحنه هایی که در فیلمهای منتشره مشاهده میشود مغایر قانون بود و به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیست. بر این اساس قوه قضائیه اصرار بر برخورد با متخلفان دارد. این صحبتها مربوط به تصاویری است که در روزهای گذشته در شبکه های مجازی منتشر شده است. حدود 10 روز پیش گروهی با عنوان «عدالت علی » اعلام کردند که توانسته اند دوربین های مدار بسته زندان اوین را هک کنند. تصاویری که آنها منتشر کردند نشان میداد که تعدادی از کارکنان زندان با زندانیان رفتار خشونت آمیزی داشتند و زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. انتشار این فیلم ها واکنش های مختلفی در پی داشت. رئیس سازمان زندانهای کشور در صفحه شخصی اش در توئیتر از اتفاقات رخ داده عذرخواهی کرد. او نوشت: «در خصوص تصاویر زندان اوین؛ مسئولیت این رفتارهای غیر قابل قبول را پذیرفته و ضمن تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخ و برخورد جدی با عوامل خاطی؛ از خداوند متعال، رهبر عزیزمان، ملت بزرگوار و زندا نبانان شریف که البته زحماتشان تحت تأثیر این خطاها، نادیده گرفته نخواهد شد،عذرخواهم. » رئیس قوه قضائیه نیز همان زمان بر پیگیری این موارد تاکید کرده بود. اما چند روز بعد محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه در سخنانی که انتقادهای زیادی را در پی داشت، این تصاویر را «مونتاژی » خوانده بود: «خیلی از این تصاویر پخش شده مونتاژ است و اصلا ربطی به زندان ندارد. برخی از جاهای دیگر اینها را گرفته اند – نمی گویم همه اش- و اصلا ربطی به قوه قضائیه ندارد ». دیروز اما سخنگوی قوه قضائیه در مواضعی روشن تر از پیگیری این موارد خبر داد: «ریاست قوه قضائیه در ابتدای امر دادستان محترم کل کشور را مسئول و مامور کرده اند که موضوع را پیگیری و نسبت به شناسایی مباشرین و مقصرین اقدام کند. ایشان اکیپی را مامور کرد و سه روز در اوین بود و بر همین اساس6 نفر شناسایی و ۴ نفر به دادسرای نظامی و ۲ نفر به دادسرای انقلاب معرفی شدند و برخی بازداشت هستند و برای دو نفر دیگر دستور احضار صادر شده است و با برخی از متخلفان در زمان خودش برخورد شده است. »

 او افزود: ما نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند متخلف سازمان زندا نها را به پای همه کارکنان زحمتکش سازمان زندانها بنویسیم. شغل زندانبانی یکی از سخت ترین و دشوارترین مشاغل در جهان است و همکاران ما در سازمان زندان شبانه روزی دراختیار زندانیان هستند و در هر قشری افراد متخلف هستند و ممکن است در سازمان زندان ها افرادی مرتکب تخلف شوند و ممکن است در آینده افرادی هم مرتکب شوند. خداییان اظهار کرد: در این فیلم صحنه هایی مشاهده میشود که برخی مرتبط با تخلفات کارکنان زندانها است که جرم و قابل تعقیب است و برخی مربوط به درگیری زندانیان و خودزنی است که در این موارد نمی توان ماموران را مقصر دانست. زندان افراد را از نظر روحی تحت تاثیر قرار میدهد و عصبانی می کند و برخی افرادی که در زندان هستند یک نفرشان را یک شب کسی تحمل نمی کند و عربده کش و چاقوکش و قاچاقچی مواد مخدرند البته در بین زندانیانی که افراد شرافتمندی هستند چنین افرادی هم هست. در تمام زندانهای جهان چنین صحنه هایی هستند. به گفته او این فیلم ها نشان دهنده «تخلفاتی » است که «کارمندی یا خودزنی متهمان انجام داده اند و اینکه گفته میشود در زندان هر روز نقض حقوق زندان را داریم باید بگویم خیر ». خدائیان البته باز هم مسئله مونتاژ تصاویر را به شکلی دیگر بازگو کرد: «کسانی که آن را منتشر کردند مونتاژ کردند و کنار هم گذاشتند و ممکن است برای ماهها و سالهای قبل باشد و نباید تصور شود که هر روز در زندان چنین چیزهایی را داریم ».او با بیان اینکه برخی بی انصافی کردند و گفتند مسئولین به حقوق زندانیان توجه نمی کنند، توضیح داد: آقای محسنی اژه ای حدود دو ماه مدیریت دستگاه قضایی را برعهده گرفتند و اگر مروری داشته باشیم متوجه می شویم ایشان برای حفظ حقوق شهروندان دغدغه دارد و اولین ملاقات ایشان با مردم ملاقات با زندانیان و خانواده های آنان بود و دستورات اکیدی را صادر کردند. در اولین سفر استانی به ایلام در زندان ایلام حضور یافتند و از نزدیک با زندانیان ملاقات داشتند و با دستورات او حدود ۹۰ نفر از زندانیان این زندان با آزادی مشروط و تعلیق مجازات از زندان آزاد شدند. دستورات اکیدی به دادستان ها صادر کردند که شخصا در زندا نها حضور یابند به همراه قضات رسیدگی کننده به پرونده و فقط درتهران حدود دو ماه دادستان تهران ۵ مرحله به همراه قضات از زندا نها بازدید کردند و ۲۸ هزار ملاقات داشتند و حدود ۲۹۰۰نفر از زندانیان مشمول عفو و ۵۷۷ نفر با آزادی مشروط آزاد و ۴۲۷ تعلیق اجرای مجازات گرفتند و ۹ هزار نفر به مرخصی رفتند. رئیس دادگستری تهران نیز سه بار از زندانهای تهران بازدید کردند و همین زمینه آزادی بسیاری از زندانیان فراهم کرد اما ریاست قوه قضائیه صرفا به صدور دستوراکتفا نکرد و خودش وارد عمل شد و دوبار از زندان تهران و رجایی شهر و اوین و بند زندانیان امنیتی بازدید کردند و عنایت خاصی به حقوق زندانیان دارند. خداییان تاکید کرد:ما اعتقاد داریم که کسی که محکوم به زندان میشود فقط باید حبس تحمل کند و کسی حق ندارد حقی از زندانیان تضییع کند و با مرتکبین برخورد میشوند. آخرین وضعیت پرونده فساد مالی آبفای اهواز

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۶ مدیر آبفای اهواز به دلیل فسادهای مالی بازداشت شده اند گفت: پروند های در دادسرای عمومی و انقلاب اهواز تشکیل شده است و حدود ۸ نفربه اتهام تشکیل شبکه اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری تحت تعقیب قرارگرفتند و حسب گزارش سو استفاده هایی در ارتباط با قراردارد هایی که شرکت آبفا با پیمانکار داشته صورت گرفته و پروژه خرید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت آبفا و پروژه مناقصه احداث تصفیه خانه برای شهرهای آبادان و خرمشهر و ماهشهر و شادگان و بندر امام از جمله این موارد بوده اند. او افزود: در این پرونده اخیر حدود ۴۶ میلیون دلار درسال ۹۴ اختصاص برای احداث تصفیه خانه ها داده شد ولی با وجود اینکه اعتبار تخصیص یافته، اما سواستفاده هایی صورت گرفته است.

پرونده فایل صوتی ظریف

آماده احضار متهمان است در ادامه این نشست خبری خدائیان در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده انتشار فایل صوتی ظریف و بررسی نقش حسام الدین آشنا در این پرونده گفت: درخصوص انتشار این فایل صوتی پرونده ای در دادسرای انقلاب تهران تشکیل شده است و در جمع آوری دلایل تعداد زیادی از افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم که به این فایل دسترسی داشتند ، بیش از ۲۰ نفر به عنوان مطلع احضار شدند و دلایل و مدارکی جمع آوری شده است و پرونده آماده برای احضار متهم یا متهمان است که در سوالی که از دادسرای تهران داشتم در روزهای آتی نسبت به احضار این متهمان اقدام خواه دشد و باید منتظر نتیجه پرونده باشیم.

خدائیان در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت

پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور گفت: در مورد ایراد ضرب بدون آثار، حکم محکومیت در مرحله بدوی صادر شد که با اعتراض طرفین پرونده به مرجع تجدید نظر ارجاع شد. شاکی نسبت به شکایتش اعلام گذشت کرده است و پرونده همچنان در مرجع تجدید نظر است و منتظر تصمیم این مرجع هستیم.

 او در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت

پرونده وکلای بازداشتی، اتهامات و اینکه ارگان بازداشت کننده آنها کدام نهاد بوده است؟ گفت: با گزارش ضابطان، پرونده ای در دادسرای تهران تشکیل شده است و حدود ۹ نفر در این ارتباط به مرجع قضایی معرفی شدند و ۴ نفرهمان روز اول آزاد شدند. ۵ نفر با قرار تامین بازداشت شدند و دو نفر از آنها تاکنون با پذیرش قرار تامین آزاد شدند. اتهامات آنها اخلال در نظم و برخی از جرایم علیه امنیت بود و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و اگر تحقیقات کامل شد اطلاع رسانی صورت میگیرد. به گزارش ایسنا، سخنگوی قوه قضائیه افزود: در رابطه با دسترسی آنها به خانواده هایشان نیز باید بگویم که با سوالی که از بازپرس داشتم در ابتدای امر به صورت تلفنی با خانواده شان ارتباط داشتند.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.