عدم تخصیص واکسن به رد ههای سنی پایین در استان کرمان با توجه به حاد بودن اوضاع کرونایی

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
استانی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

چند هفته است که جنوب شرق کشور درگیر باکرونای نوع دلتا شده است و در این بین استان های سیستان، کرمان و هرمزگان از همه مناطق دیگر وضعیت بدتری را تجربه می کنند. طبق پروتکل های جهانی بهداشت زمانی که در یک منطقه با بحران همه گیری یک ویروس یا بیماری رو به رو می شویم دولت ها تامین دارو و واکسیناسیون را در آن نواحی تشدید می کنند تا از این طریق امکان سرایت به مناطق دیگر نیز کمتر شود. در چند روز اخیر البته شاهد بودیم که در استان های سیستان و بلوچستان و همچنین هرمزگان این استراتژی پیگیری و واکسیناسیون با سرعت و گستره سنی بیشتری انجام می شود. در این میان اما نکته ای که مردم کرمان و رسانه های کرمانی و حتی استاندار کرمان را متعجب ساخته است؛ عدم واکسیناسیون رده های سنی پایین در کرمان است. فضای مجازی خصوصی روزنامه کرمان امروز در چند روز اخیر پر شده از انتقادات همراه با خشم کرمانیان نسبت به این موضوع که چرا استان کرمان که دقیقا به مانند استان های مجاور در وضعیت بحرانی به سر می برد در برنامه فوق العاده واکسیناسیون قرار نمی گیرد!؟ یکی از همراهان همیشگی روزنامه کرمان امروز در این رابطه به ما گفت: «انگار که در پایتخت این کشور جنوب اصلا وجود ندارد و از بین جنوبی ها گویا کرمان از روی نقشه پاک شده است! چگونه است که در هرمزگان که درجه وخامتش از کرمان بدتر نیست واکسیناسیون 50 ساله ها شروع شده، اما هنوز در کرمان شاهد این موضوع نیستیم؟ چرا باید شاهد چنین موضوعی باشیم؟ آیا ما مردم کرمان باید خشم خود را به وزارت بهداشت نشان دهیم تامتوجه این موضوع شوند؟ شما به عنوان یک رسانه خصوصی اگر به این موضوع نپردازید یقینا به مردم این استان خیانت می کنید » هنوز چند ساعتی از این پیام خصوصی نگذشته بود که متوجه شدیم حتی مسئولان استان نیز به این موضوع انتقاد دارند و استاندار کرمان نیز در این رابطه سخنانی ایراد کرده است.

علی زین یوند روز پنجشنبه باتوجه به وضعیت حاد کرونا در استان به ویژه در مناطق جنوبی و شرقی که همجوار با استا نهای سیستان و بلوچستان وهرمزگان هستند، اعلام کرد: «انتظار می رود وزارت بهداشت، واکسن کرونا را با اولویت برای افراد بالای50 سال استان اختصاص دهد. تخصیص واکسن برای افراد بالای ۵۰ سال در شرایط کنونی کرونا در استان مطالبه ای به حق، درست و مردمی است و از آنجا که سهمیه ای در این زمینه به استان اختصاص نیافته از وزارت بهداشت انتقاد داریم. این استان جزو نخستین استان ها به شمار می رود که باتوجه به حاد شدن وضعیت کرونا طی مکاتبه استاندار با وزیر بهداشت ضمن تشریح وضعیت، درخواست اختصاص واکسن برای افراد بالای ۵۰ ساله را داشته است و در نامه ای که ۲۰ تیرماه جاری استاندار کرمان به وزیر بهداشت ارسال کردیم ضمن تشریح وضعیت کرونا قید شد که استان به دلیل وسعت و پراکندگی اقلیمی و جمعیتی به ویژه در مناطق شرق و جنوب به شدت درگیر این بیماری است و توان مدیریتی و درمانی باتما تجهیزات، امکانات و مجاهد تهای شبان هروزی تا حمشخصی م یتواند در برابر این بیماری ایستادگی کند. »

سخنان استاندار کرمان این موضوع را بار دیگر پررنگ تر نشان داد که نگاه پایتخت به کرمان نگاهی متفاوت است و آنطور که باید این استان مورد توجه قرار نمی گیرد. سالها در عرصه های گوناگون شاهد این دوچشمی ها هستیم که اکثر امکانات در آخرین اولویت ها به کرمان می رسد و این اعتراضی که امروزاز سوی مردم کرمان منتشر می شود همواره و در همه بحران ها تکرار شده است.اما در زمینه کرونا که امروز شاهد پرپر شدن عزیزانمان هستیم اگر مسئولان نخواهند به آن به دیده ویژه نگاه کنند موضوع اندکی غیرانسانی به نظر می رسد. به امید اینکه اگر صدای مردم کرمان همچون همیشه شنیده نمی شود، حداقل صدای استاندار کرمان به گوش مسئولان تصمیم گیرنده در این زمینه برسد تا بیش از این شاهد فجایع کرونایی در استان کرمان نباشیم.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.