قارچ سیاه چیست و چه کسانی مستعد ابتلا به آن هستند

نویسنده مطلب
Average: 4 (1 vote)
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

«قارچ سیاه » یک عفونت قارچی جدی است و در افرادی که بیمار یهای زمین های مانند دیابت، نقص ایمنی بدن و یا کرونا دارند، بروز می کند.ویروس کرونا روزانه با جه شها و علائم متفاوتی خودرا قوی تر به رخ جهانیان م یکشد. به گفته برخی ازمحققان و متخصصان سلامت، یک گونه از جهش های این بیماری به نام قارچ سیاه ظاهر شده است.قارچ سیاه که به تازگی در کشور شیوع پیدا کرده،باعث ترس بسیاری از افراد جامعه شده است. این بیماری که نام علمی آن میوکورمایکوزیس است،یک عفونت نادر اما پرمخاطره است که عامل اصلی آن گروهی از پوپَنک هاست. بیماری قارچ سیاه اصولادر افرادی که از بیماری های زمینه ای از جمله نقص ایمنی بدن، دیابت و فشارخون بالا رنج می برند،بیشتر بروز پیدا می کند.

این عفونت اصولا از تماس بدن با خاک آلوده،محصولات فاسد شده، نان کپک زده و یا کودحیوانی وارد بدن می شود و در گام نخست خود را باعلائمی نظیر تورم چشم، افتادگی پلک و با ترشحات تیره رنگ در داخل بینی خود را نشان می دهد.در گام بعدی با علائم تب، سرفه، درد قفس سینه،کوتاهی نفس، تورم یک طرف صورت، سردرد،التهاب سینوس ها، تخریبات کناره های بینی وسطح زبان، درد بطن، استفراغ، خونریزی و اسهال،می تواند سینوس ها، شش ها و مغز انسان را تحت الشعاع قرار دهد. این عارضه ممکن است برای هر سنی اتفاق بیفتد.

این عفونت از طریق جریانات خون، به سایر بخشهای بدن منتقل شده و م یتواند با دربرگیری اعضایی مانند جگر، طحال، قلب و مغز افراد را مبتلا کند، برای مثال اختلالات جدی این بیماری کوری، لخته شدن خون در داخل رگ ها و تخریب رشته های عصبی است اما تمام افراد جامعه باید توجه داشته باشند این بیماری قابل سرایت نیست و از افراد بیمار به افراد سالم به هیچ وجه انتقال پیدا نمی کند. دیابت یها بیشتر درگیر قارچ سیاه م یشوند پرستو ابهریان، قارچ شناس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره قارچ سیاه و درگیری های فرد با آن اظهار کرد: قارچ سیاه بیماری نوپدیدی نیست و از زمان قدیم این عارضه وجود داشته است. میکروبی به اسم موکامویکاوی بوده که در افراد دیابتی دیده می شود. اگر بیمار سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد برای او کورتون تجویز می کنند زیرا این نوع میکروب می تواند در افراد، حمله تهاجمی ایجاد کند.

او بیان اینکه قارچ سیاه از طریق تنفس فرد به فرد منتقل نمی شود، افزود: هر زمان که سیستم ایمنی فرد ضعیف شود، می تواند تهاجمی عمل کند.زمانی که تهاجم اتفاق بیفتد، دیواره های عروق وساختمان های استخوانی تخریب شده و در نهایت سینوسها درگیر خواهند شد. به دلیل تخریب استخوان ها، این میکروب به مغز هم راه پیدا می کند.

این قارچ شناس ادامه داد: افرادی که بیمار یهای زمینه ای مانند سرطان و یا دیابت دارند به بیماری قارچ سیاه مبتلا می شوند. این بیماران به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن نه تنها قارچ سیاه بلکه بیماری کرونا در آن ها تشدید می شود. او گفت: اگر قند خون بیمار مبتلا به دیابت بیش از اندازه بالا برود، مجبور می شویم برای او کورتون بامقدار زیاد تجویز کنیم. تجویز کورتون در مقدار زیاد ممکن است آسیب های جدی به فرد وارد کند. با مصرف این دارو گاهی بیمار دچار عفونت های شدید شده و حتی منجر به مرگ او خواهد شد.

قارچ سیاه هیچ ارتباطی با کرونا ندارد مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: کووید ۱۹ علت بروز بیماری قارچ سیاه نیست. طبق دانشی که وجود دارد، قارچ سیاه هیچ ارتباطی با کرونا ندارد، بلکه ناشی از بیمار یهای زمینه ای و مصرف زیاد دار وهای کورتونی است. او افزود: در واقع تا جایی تجویز انواع دارو امکان دارد که به موقع و با دستور پزشک صورت بگیرد.متاسفانه در برخی از موارد خوددرمانی یا تجویززودتر از موعد همکاران پزشک در استفاده ازداروهای کورتونی با دوز بالا، باعث بروز این عارضه می شود. یونسیان تصریح کرد: بهترین راه مقابله با این نوع بیماری، مدیریت و کنترل آن است. دار وهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند در زمان ضرورت و با تجویز پزشک باید مصرف شوند. این نوع بیماری در تمام محی طها وجود دارد و به همه انتقال پیدا خواهد کرد اما زمانیکه سیستم ایمنی بدن قوی باشد، کمتر دیده می شود.یونسیان بیان کرد: اگر در شرایط حاد بیماری،داروهای کورتونی تجویز شود، حتما جلوی پیشرفت

بیماری گرفته م یشود اما اگر زودهنگام و بی دلیل تجویز شود، علاوه بر ظاهر شدن بیماری، موجب مرگ و میر هم خواهد شد.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.