158هزار میلیارد تومان طرح شرکت‌های بزرگ به بورس ارایه می شود

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی

رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست معرفی شرکت‌های سهامی عام پروژه خبر داد

 

158هزار میلیارد تومان طرح شرکت‌های بزرگ به بورس ارایه می شود

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، آماده ارایه 158 هزار میلیارد تومان طرح در قالب "شرکت های سهامی عام پروژه" در بورس هستند.

وجیه اله جعفری در نشست ویدئوکنفرانسی با مدیر کل سرمایه گذاری و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و نیز مدیران عامل و مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی با بیان مطلب فوق، تصریح کرد: برای هر یک از شرکت های "سهامی عام پروژه" کارگروهی تشکیل که پس از برطرف کردن موانع موجود، حضور این شرکت ها در فرابورس تسهیل شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تهیه پیش نویس دستورالعمل ورود "شرکت های سهامی عام پروژه" به بورس، اعلام کرد: با توجه به اینکه در دستورالعمل فوق عنوان شده که یکی از شروط پذیرش این شرکت ها، پیشرفت 20درصد پروژه است، نیاز است با همکاری سازمان بورس، وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو، به گونه ای عمل شود که شرکت های دارای اعتبار بالا، مسیر هموارتری برای حضور در بورس و جذب منابع مالی طی کنند.

وی با برشمردن دغدغه های سازمان بورس به منظور ایجاد اطمینان از اجرای تعهدات شرکت ها برای اجرای پروژه ها، گفت: هدف اصلی همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و سازمان بورس، استفاده از پتانسیل بازار بورس و هدایت نقدینگی جامعه برای اجرای طرح های توسعه ای، رشد تولید و ایجاد اشتغال است از این رو ضروری است که برای تسریع در اجرای این برنامه مهم، جایگاه و اعتبار شرکت ها نیز در شروط پذیرش در فرابورس، منظور شود.

جعفری تاکید کرد: جلسات کارگروه پیگیری ورود شرکت های سهامی عام پروژه، با همکاری ایمیدرو، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان بورس و شرکت های بزرگ برگزار شود تا به جمع بندی مشخصی برای ارایه پیشنهادات در دستورالعمل مربوطه برسیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: طی یک هفته آتی، از نخستین بسته سرمایه گذاری به عنوان شرکت های سهامی عام پروژه، رونمایی می شود.

تفاهمنامه با بورس در راه است

از سوی دیگر نعمت اله شهبازی مدیر کل سرمایه گذاری و تامین مالی وزارت صنعت معدن و تجارت، اظهار داشت: طی روزهای آینده، بین این وزارتخانه و سازمان بورس تفاهمنامه ای با هدف تسریع در ورود شرکت های سهامی عام پروژه به فرابورس، امضا می شود.

وی با اشاره به ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در شرکت های سهامی عام پروژه، گفت: طبق بند "و" تبصره 18 قانون بودجه امسال، نقل و انتقال دارایی به شرکت های سهامی عام پروژه، از پرداخت مالیات معاف است که این مهم با همکاری ایمیدرو و وزارت صنعت معدن و تجارت به نتیجه رسیده است.

شهبازی در عین حال گفت: دستورالعمل ورود شرکت های سهامی عام پروژه، به دلیل اینکه برای کل کشور نوشته شده تلاش کرده که حداکثر اطمینان را نزد سرمایه گذاران ایجاد کند تا خللی در اعتماد مردم نسبت به کارکرد این شرکت ها ایجاد نشود. وی ادامه داد: می توان بر اساس اعتبار و جایگاه شرکت هایی که مورد اعتماد سهامداران هستند، مواردی را به منظور اصلاح دستورالعمل مورد اشاره، به سازمان بورس پیشنهاد داد.

صدور مجوز "تجلی"؛ به زودی

همچنین علی بیک زاده میلانی مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس، گفت: ورود شرکت های سهامی عام پروژه، طبق استراتژی های سازمان بورس و توسعه بازار انجام می شود و ما به دنبال اجرایی کردن این نوع از تامین مالی هستیم.

این مدیر سازمان بورس با یادآوری اینکه شرکت "تجلی" به عنوان نخستین شرکت سهامی عام پروژه، در حال پذیرش به بورس است، گفت: این شرکت به عنوان پیشرو عمل کرد و از این رو چالش ها و مشکلاتی را پشت سرگذاشت و اکنون آماده ورود به فرابورس است.

بیک زاده، پیش بینی کرد که تا 10 روز آینده مجوز پذیرش "تجلی" به عنوان نخستین شرکت سهامی عام پروژه صادر خواهد شد.

وی در عین حال تاکید کرد: دغدغه ها و نکات مورد اشاره درباره "دستورالعمل پذیرش شرکت های سهامی عام پروژه" را با هدف رفع آن ها، به مقامات سازمان بورس منتقل می کند.

در این نشست ویدئوکنفرانسی سعید باقری عضو هیات مدیره شرکت تجلی ( زیرمجموعه توسعه معادن و فلزات) توضیحاتی از جمله درباره نحوه پذیرش، افزایش سرمایه، اضافه شدن پروژه های جدید، مسائل مربوط به دستورالعمل و اخذ مجوز ارایه کرد.

همچنین امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو و امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه این سازمان،مدیرعامل شرکت چادرملو به همراه مدیران ارشد شرکت های ملی صنایع مس، گل گهر، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان، نکات پیشنهادی و دغدغه های خود درباره دستورالعمل فوق، نحوه سرمایه شرکت های سهام عام پروژه، ارایه سند مالکیت پروژه به بورس، بروکراسی حاکم بر شرایط پذیرش و ... ارایه کردند

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.