کمبود گندم در کرمان ؛ از شایعه تا واقعیت

نویسنده مطلب
Average: 4 (1 vote)
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
استانی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

 

 

 

موضوع پایین بودن کیفیت و کمبود آرد در استان کرمان در این روزها در حالی مطرح شده است که مدیر کل غله استان کرمان،کمبود آرد را در این استان کذب دانست و در این باره گفت: این مطلب صحت ندارد زیرا هیچ استانی کمتر از نیاز دو ماه خود گندم در سیلوهایش نگه نمی دارد. دامن زدن به این شایعه می تواند باعث شود که به مانند صف های مرغ، شاهد صف های آرد و نان باشیم و یک ناهنجاری دیگر به وضعیت این روزها اضافه شود.شایعه افزایش قیمت نان که در چند روز اخیر در کرمان باعث نگرانی مردم شده، عده ای از شهروندان را به خرید نان آن هم بیش از حد نیاز خود وادار کرده و این موضوع همچنان به عنوان یک دغدغه جدی در ایام پایانی ماه مبارک رمضان مطرح است.

به گفته شهروندان کرمانی، بخش قابل توجهی از یک قرص نان،دور ریختنی است یا اگر یکی دو روز بماند یا کپک می زند ویا آنقدر بیات می شود که نمی توان از آن استفاده کرد. این درحالی است که در سالیان دور، نانوایی های تنوری موجود در شهر،مشتریان فراوانی داشتند ولی با ورود دستگاه های پخت نان وتجهیز کلیه نانوایی ها به این دستگاه ها نان تولیدی امروز، کیفیت چندانی نداشته است.یکی از شهروندان کرمانی در این باره اظهار کرد: در روزهای اخیر کیفیت آرد در استان پایین آمده و همین کیفیت پایین تاثیر زیادی بر روی کیفیت نان گذاشته است.یکی دیگر از شهروندان است که با اشاره به کیفیت برخی نان های عرضه شده در نانوایی ها گفت: پخت نان نامرغوب در برخی نانوایی ها موجب درگیری لفظی بین مشتریان و کارگران نانوایی ها می شود بماند که برخی از نان ها سبک و چانه ها سبک تر شده است.وی با بیان اینکه ضایعات نان در این شهر افزایش یافته است،افزود: اگر شرایط پخت نان با کیفیت و مرغوب از سوی نانوایان رعایت شود از ضایعات آن کاسته خواهد شد.

شهروند دیگری با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت نان بیان کرد:نان ها به علت پایین بودن کیفیت، جویده نمی شوند و باید آن را بلعید که در دراز مدت باعث بیماری می شود. یک نانوا نیز در پاسخ به این پرسش که چرا کیفیت آرد و نان پایین است چنین گفت: کیفیت آردهای تحویلی بسیار پایین است و این مهم به صورت مستقیم بر کیفیت پخت نان تاثیر می گذارد.جدای از گلایه شهروندان و برخی از نانوایان، این روزها موضوع کمبود آرد، گرانی بیش از دو برابری حمل آرد و در نهایت کم بودن کیفیت آرد در استان کرمان به بحث داغی تبدیل شده است. بحثی که مدیر کل غله استان را به واکنش در برابر این اخبار واداشت .

داریوش ماهری در واکنش به مطالب منتشر شده مبنی بر اینکه امسال با کمبود آرد مواجه هستیم، گفت: این مطلب صحت ندارد زیرا هیچ استانی کمتر از نیاز دو ماه خود گندم در سیلوهایش ذخیره ندارد و باید مدنظر داشت سال گذشته حدود 12 میلیون تن سرانه مصرف کشور بود که حدود 4 میلیون تن آن از خارج کشور تهیه ومابقی در داخل تولید شد.

وی همچنین درباره کیفیت گندم امسال نسبت به سال های ترسالی نیز گفت:قطعا کیفیت گندم امسال که بارندگی کم بوده نسبت به سال های ترسالی کمتر اما کیفیت آن در حد قابل قبول است.وی درباره سطح زیرکشت گندم در استان بیان کرد: امسال سطح زیرکشت نسبت به سال گذشته بیشتر شده زیرا کشاورزان در سال گذشته پول خود را به موقع دریافت کردند و این باعث انگیزه در کشاورزان شده است طبق شنیده ها، به دلیل عدم بارندگی های مناسب میزان تولید گندم در هکتار از 5 تن به 3 تن و کلزا نیز از3 تن به حدود یک تن کاهش یافته است.

ماهری در ادامه میزان گندم خریداری شده در استان در سال گذشته را حدود 160 هزار تن اعلام کرد و افزود: در سال گذشته120 هزار تن گندم معمولی و 40 هزار تن گندم درم و حدود 2500تن کلزا از کشاورزان استان خریداری کرده ایم.وی با تاکید برآنکه صادرات گندم توسط مردم ممنوع است، اظهارکرد: دولت همه گندم های تولیدی و حتی مازاد تولید را نیز دولت خریداری می کند و استان کرمان حدود یک سوم گندم مورد نیازخودش را تولید می کند اما هرچقدر هم کشاورزان مازاد بر ذخیره استان گندم تولید کنند باز هم دولت آن را خریداری می کند و تاکید می کنم صادرات و واردات گندم فقط توسط دولت انجام می شود.

مدیرکل غله استان کرمان درباره اقدامات صورت گرفته در راستای جلوگیری از قاچاق گندم نیز بیان کرد: باتوجه به اینکه گندم محصول استراتژیک است و تفاوت قیمت آن با کشورهای همجوار باعث انگیزه برای قاچاق گندم می شود اما ارگان های نظارتی سال گذشته به خوبی این موضوع را کنترل و مدیریت کردند و امسال نیز اقدامات لازم برای جلوگیری از قاچاق گندم در حال انجام و مبادی استان کاملا تحت کنترل است.ماهری از وضعیت سیلوهای استان کرمان سخن به میان آورد و تصریح کرد: در استان کرمان چهار سیلوی تمام مکانیزه داریم که022هزار تن ظرفیت ذخیره سازی آنهاست و ظرفیت ذخیره سازی استان در بخش خصوصی و دولتی بیش از نیم میلیون تن است این درحالی است که سرانه مصرف استان 360 هزار تن است. وی با بیان اینکه امسال کرمان اولین استانی بود که اقدام به خریداری گندم از کشاورزان کرده، تصریح کرد: سیلوهای شهرستان کرمان به شبکه ریلی متصل هستند و ریل شهرستان سیرجان نیز آماده شده و نیمه اول امسال به شبکه ریلی متصل خواهد شد.

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.