اقلام بهداشتی و بازار سیاه

معضل اقلام  بهداشتی در جلوگیری از شیوع کرونا در سیرجان

 

بازار سیاه و کمبود اقلام بهداشتی

داروخانه های شهر با کمبود اقلام بهداشتی روبه رو هستند

گروه جامعه: این روزها که با بیماری کروناویروس روبه‌رو هستیم،
به گفته حوزه بهداشت و درمان تنها راه جلوگیری از شیوع این بیماری رعایت بهداشت فردی و استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای سطوح مختلف در خانه و محل کار است.
اکثر شهروندان سیرجانی در این دو هفته اخیر بارها برای تهیه ماسک، الکل و مواد ضدعفونی کننده به مراکز فروش بهداشتی و داروخانه‌های سطح شهر مراجعه کردند اما نتوانستند اقلام بهداشتی تهیه کنند
که علاوه بر  نگرانی شیوع بیماری کرونا یک نگرانی دیگر  بابت تهیه نیازهای اولیه خود برای مقابله با ابتلای آن نیز اضافه شده است.

 

خرید اقلام بهداشتی با قیمت زیاد از سوپر مارکت ها

فاطمه یکی از همشهریان در این رابطه می‌گوید: برای خرید ماسک، دستکش و الکل به داروخانه‌های شهر رفتم و متاسفانه نداشتند و با پرس‌وجو آدرس یکی از سوپر مارکت های شهر را به من دادند و در آنجا الکل سفید با قیمت بیش‌تری خریداری کردم. وی در ادامه بیان داشت: برای دستکش یکی از فروشنده‌های لوازم شیرینی پزی داشت که ۱۵ عدد را برای من ۲۰ هزارتومان حساب کرد در صورتی که بسته ۱۰۰ تایی آن ۳۰ هزارتومان است. موضوعی که برای من جالب بود تمام داروخانه‌های شهر باکمبود اقلام بهداشتی روبه‌رو هستند اما در صنف های دیگر که حتی ربطی به این موضوع ندارند، اقلام با قیمت بالا به فروش می‌رسد.

حسین یکی دیگر از همشهریان که برای گرفتن ماسک به داروخانه هلال احمر مراجعه کرده بود،گفت: از روزی بحث این بیماری پیش آمده، ماسک و مواد ضدعفونی کننده پیدا نمی‌شود و داروخانه‌ها می‌گویند: شرکت‌های داروسازی به ما اقلام ارائه نمی‌دهند و مقدار کمی هم که داشتیم فروش رفتند. وی ادامه داد: امروز هم اعلام کردند که داروخانه هلال احمر ماسک عرضه می‌کند و من برای گرفتن آن آمدم اما با حجم عظیمی از جمعیت روبه‌رو شدم و با توجه به این اعلام می‌کنند تجمع نکنید واقعا اینجا با این جمعیت خطرناک است.

رضا یکی از دیگر از همشهریان دراین‌باره گفت: برای تهیه یک بسته ماسک معمولی، به بیش از ۱۰ داروخانه سر زده‌ام،  ژل و الکل هم که در اغلب داروخانه‌ها موجود نیست و مردم به شدت سردرگم شده‌اند. وی در ادامه می‌گوید: برای تهیه الکل نیز مراجعه کردم ابتدا متصدی داروخانه به من گفت که الکل نداریم، ولی زمانی یک آشنا پیدا کردم مقدار کمی به قیمت ۱۰ هزارتومان به من فروخت. کاش مسئولان و دانشکده علوم پزشکی نظارت بیش‌تری بر داروخانه‌ها داشتند.

 

جلوی ارسال بار را از کارخانه گرفته‌اند

اسماعیل خورتن یکی از فروشندگان وسایل پزشکی شهرستان در خصوص  وضعیت بازار اقلام بهداشتی گفت: متاسفانه به عنوان کسی که تجهیزات پزشکی دارم هرچی تلاش می‌کنم که از تولیدکنندگان یا هر جای دیگر ماسک بخرم پیدا نمی‌کنم. وی در ادامه افزود: ده روز پیش برای خرید ضدعفونی‌کننده دست، پول واریز کردم قرار بود بار ارسال کنند  اما ارسال نکردند، پیگیر کردم گفتند جلوی ارسال بار را از کارخانه گرفته‌اند و گفتند در خود شهر توزیع شود و یا باید از مرکزی نامه رسمی برای ما بفرستید و شهر خودما در اولویت است.

خورتن درباره قیمت ها افزود:  قیمت ماسک n95رو در همون روزهایی که ۹۰۰۰تومان می فروختم که در تهران قیمت  ۳۵۰۰۰تومان عرضه می‌شد که دور از انصاف بود منم اون قیمت بدم همون ۹۰۰۰ تومان فروختم و برای خرید مجدد هرچی هم تلاش کردم گیر نیاوردم.

 

شرکت ها اقلام بهداشتی عرضه نمی‌کنند

دکتر مرجان عایلی، دکتر داروساز در این رابطه گفت: شرکت های دارویی ماسک، ژل ضدعفونی و الکل ندارند و من دو هفته اخیر روزی چندبار با شرکت تماس می‌گیرم که همه جوابشان این است که نداریم و نیست. وی  به حجم زیاد مراجعه کننده به داروخانه اشاره می‌کند و می‌گوید: متاسفانه کلی حرف از مردم برای این موضوع می‌شنویم که شما احتکار کردید، قصد فروش ندارید و… اما  در صورتی به این شکل نیست و حتی  پرسنل  داروخانه من ماسک ندارند.

این مسئول داروخانه در خصوص قیمت های مواد ضدعفونی بیان داشت: شرکت های مجاز و قانونی که ما با آن‌ها کاری می‌کنیم، در حال حاضر ندارند ولی ماسک قبلا ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان بود و اوایلی که بحث بیماری پیش آمد، شرکت ها ماسک دونه ای ۹۰۰ به من فروختند اما الان نزدیک به ۳ هزار تومان و ماسک فیلتردار که به صورت وحشتناک در حال افزایش قیمت است.

دکتر عایلی با بیان اینکه در رسانه‌ها اعلام می‌کنند که مواد ضدعفونی کننده، ماسک و … در بازار عرضه می‌شود، اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است، گفت: متاسفانه اقلام به دست ما نمی‌رسد که برای مردم عرضه کنیم اما بیش‌تر مشتریان بیان می‌کنند که ما ماسک از لوازم آرایشی و بهداشتی و یا سوپر مارکت و…جاهای دیگر خریداری کردیم اما چرا شما داروخانه ها ندارید این برای ما نیز سوال است؟

 

نظارت به صورت مستمر انجام می‌شود!

معاون درمان و نظارت دانشکده پزشکی سیرجان دراین‌باره بیان کرد: محصولات ضدعفونی به مقدار لازم با پیگیری دانشکده در بازار و از روز چهارشنبه توزیع شده است و شهروندان برای تهیه آن‌ها مشکل ندارند.

دکتر غلامرضا جهانشاهی، در پاسخ به این سوال که نظارت بر داروخانه‌ها و سایر مراکز فروش بهداشتی برای فروش اقلام بهداشتی کم است؟ گفت: در بحث نظارت بازار سیاه اکیپ هایی از تعزیرات،  نیروی انتظامی، دانشکده علوم پزشکی و دستگاه قضا راه‌اندازی شده و در سطح شهر بررسی می‌کنند و با متخلفان برخورد می‌شود. وی در خصوص نظارت بر داروخانه‌ها افزود: ماموران نظارتی کاملا  بر پخش و توزیع این اقلام نظارت می‌کنند و برای جلوگیری از تجمع در تمام داروخانه‌ها به اندازه کافی پخش می‌شود تا در دسترس همه شهروندان باشد.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی افزود: از شهروندان درخواستی که داریم این است هر کجا احساس کردن اقلام با قیمت نامتعارف فروخته می‌شود به تعزیرات و یا دانشکده اطلاع رسانی کنند.

 

با افراد متخلف برخورد جدی می‌شود

قاضی محسن نیک ورز، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سیرجان در خصوص برخورد با افراد متخلف گفت: با توجه به اینکه تقاضا برای اقلام بهداشتی در شهرستان بالا رفته است دانشکده علوم پزشکی نیز با محدودیت مواجه شده است اما هر مورد سوءاستفاده و اقدام به گرانی فروشی و احتکار برخورد جدی می‌شود.

وی در ادامه افزود: در سیرجان با یک مورد احتکار ماسک روبه‌رو بودیم که اخلال در مایحتاج اقتصادی بود و پرونده آن در حال بررسی است.  نیک ورز اضافه کرد: با توجه به شرایط کنونی اگر با مورد احتکار روبه‌رو شویم علاوه بر اقدام سریعا عرضه اقلام آن در بازار با فرد متخلف برخورد قاطع  انجام می‌شود. همچنین اکیپ های مختلف دانشکده علوم پزشکی، تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی و … مرتب در حال نظارت هستند.

نظر شما درباره ی این نشریه چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *