تک صدایی به منزله فساد است

تک صدایی به منزله فساد است

 

بردسیر برای توسعه در بحث نمایندگی مجلس باید مستقل شود

در سیرجان گلایه‌های مردم از برخی سوءاستفاده‌ها و پرنفوذها به حد اعلای خود رسیده است

اختاپوس مافیای ثروت و قدرت اگر ریشه کن نشود، فرصت های رشد سوخت خواهند شد. نکته بعد جلوگیری از انزوای اقتصاد کشور است. شاید برخی بخواهند یک کره شمالی دیگری بر روی نقشه جهان بیافزایند اما هوشیاری مردم قطعا مانع خواهد شد.

گروه جامعه: مسئولیت پذیری، ایستادگی در مقابل ظالمان، عدم سکوت در مقابل فسادهای اقتصادی و غیره از آموزه‌های دین مبین اسلام است که نیاز به ترویج و گفتمان سازی دارد. « اصلاحات مسیری نیست که یک شبه طی شود. اصلاحات نیازمند رخ دادن اتفاقات بسیاری است که ممکن است سالیان دراز طول بکشد و باید امیدوار باشیم.» این ها بخشی از صحبت های ملیحه سادات منصوری، فعال مدنی در گفتگو با «نسیم امید» است.

وی کارشناس ارشد الهیات و معارف دینی و از فرهنگیان خوش نام استان کرمان است که در مدارس استان یزد و کرمان به تدریس مشغول به تدریس بوده است. فرزند بی بی زهرا رضوی از سیرجان و مرحوم سید احمد منصوری از اهالی بردسیر است«فرزند سیرجان و بردسیر».

 

سرکار خانم منصوری، برای نهادینه کردن مسئولیت پذیری در جامعه و گسترش فرهنگ جامعه مدنی چه راهکاری پیشنهاد می‌دهید؟

یکی از جلوه‌های توسعه یافتگی که در جامعه ما متاسفانه مورد کم توجهی قرار گرفته است اصل مهم مسئولیت پذیری است. این اصلی است که اگر مردم آن را به شکل حقیقی پیاده نکنند، خساراتش جبران ناپذیر خواهد بود. این خسارات جبران ناپذیر می تواند یک جامعه را تا ورشکستگی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیش ببرد. مردم در همین انتخابات پیش رو فرصت اظهارنظر و مشارکت دارند اما پس از این مشارکت نباید به خانه هایشان بروند و بنشینند تا چهار سال دیگر  بلکه باید در میدان بمانند و مطالبه گری کنند. این اصل مطالبه گری یکی از اصول اساسی جامعه مدنی است. ما در اسلام فضیلت های بسیاری برای اظهارنظرهای اجتماعی و سیاسی، ایستادگی در مقابل ظالمان، عدم سکوت در مقابل فسادهای اقتصادی و … داریم که نمی بایست مورد بی توجهی قرار گیرند. بازگشت به اصول حقیقی اسلام ناب محمدی و تلاش برای اصلاح امت اسلامی، که شعار حرکت عظیم امام حسین (ع) بود یکی از ملزومات امروز جامعه ماست که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

در مقوله سیاسی در جامعه شاهد فساد اداری، پارتی بازی و رانت خواری هستیم علل آن چه است و چه راهکاری ارائه می دهید؟

علت ها فراوان است. اولین رکن مردم سالاری دینی حضور مردم است ما در حاکمیتی تحت نام “جمهوری اسلامی” حرکت می‌کنیم. هر کسی که به نوعی تلاش بکند به یکی از این دو اصل مهم ضربه بزند در حقیقت در خلاف ارزش های امام و انقلاب حرکت کرده است. جمهوریت نظام مرهون تلاش ها و مجاهدت های مردم است. این مردم نه فقط در انتخابات ها بلکه در هر عرصه ای که نظام نیازمند به حضور آنان بود به بهترین نحو ممکن حضور داشتند. در مجاهدت های بسیار قبل از انقلاب، در روزهای سخت انقلاب، در هشت سال دفاع مقدس، در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی مختلف همواره پیروز میدان ها بودند. در مبارزات با تروریست های منطقه و دستاوردهای علمی همیشه توانمند ظاهر شدند. معتقدم در دولت ها و مجالس مختلف متاسفانه برهه هایی از تاریخ وجود دارد که از جیب مردم برای آنچه که آنها لیاقتش را داشتند هزینه نشد. موارد متعدد اختلاس و فساد اقتصادی بیانگر همین مساله است. البته این مردم هستند که بازهم میدان را خالی نمی‌کنند و با مشارکت بیشتر در مناسبات قدرت در ایران، همانند سال های انقلاب و جنگ تحمیلی طومار این مفسدان را در هم خواهند پیچید.

 

وجود گفتمان و جناح های مختلف در جامعه چه کمکی به پویایی و رشد آن جامعه می‌کند؟

تک صدایی به منزله فساد است در همه جای دنیا از تک صدایی پرهیز دارند. قرائت های مختلف و روش های مختلف در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … می‌تواند نویدبخش روزهایی بهتر باشد. در این زمینه استفاده از همه ظرفیت های نیروی انسانی قطعا رهایی بخش خواهد بود. باید فضا و فرصتی ایجاد شود که فرصت خدمت برای همه آنهایی که دل گرو این نظام و انقلاب دارند ایجاد شود. این مشارکت می‌تواند رویکردهای نو و عملکردهای مثبت بسیاری را رقم بزند. نباید با تنگ نظری دایره خودی و ناخودی ایجاد کرد و آن را این قدر تنگ کرد که خواسته یا ناخواسته دلسوزانی در خارج از این دایره قرار گیرند. با مشارکت همه ایرانیان، ایران را می‌شود زیباتر ساخت.

 

وضعیت اقتصادی جامعه نامناسب است راهکار کاهش فشارهای اقتصادی را در چه می‌بینید؟

وضعیت اقتصادی فعلی نیازمند حرکت های جدی است. ابتدا به ساکن یک اصل بسیار مهم وجود دارد و آن هم این است که مبارزه با فساد در همه رده‌ها و با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود می بایست صورت پذیرد. این رکن اول و شاید بهتر بگویم پیش شرط رشد کشور است. اختاپوس مافیای ثروت و قدرت اگر ریشه کن نشود، فرصت های رشد سوخت خواهند شد.  نکته بعد جلوگیری از انزوای اقتصاد کشور است. شاید برخی بخواهند یک کره شمالی دیگری بر روی نقشه جهان بیافزایند اما هوشیاری مردم قطعا مانع خواهد شد. مسئولان نیز باید وظیفه خود بدانند که در شرایط جنگ اقتصادی فعلی نوک پیکان فعلی دستگاه دیپلماسی ماست که می بایست حمایت شود. استفاده از تمام ظرفیت های داخلی نیز عامل دیگریست که می تواند اقتصاد ما را متحول کند. نکته مهم این است که شعار مبارزه با خام فروشی در معادن و صنایع ما می بایست تبدیل به عمل شود که به نظر می‌رسد در حد شعار باقی مانده است و به علت سود سرشاری که برای عده‌ای دارد ممکن است برای همیشه در حد شعار باقی بماند و فروش این ارثیه وطن همچنان ادامه یابد.

 

در شرایط فعلی در بین نخبگان و برخی از مردم یک ناامیدی وجود دارد راهکار شما چه است؟

این روزها برخی از دوستانمان ابراز یاس و ناامیدی می‌کنند. اصلاحات مسیری نیست که یک شبه طی شود. اصلاحات نیازمند رخ دادن اتفاقات بسیاری است که ممکن است سالیان دراز طول بکشد و باید امیدوار باشیم که اگر صد پله باشد ما پله چهل هستیم، گاهی هلمان دادند به پایین‌تر، گاهی دو پله را در یک آن طی کردیم. این مسیر مشکلات فراوان دارد و بالا و پایینی هایی بسیاری دارد. نباید از همین پله به عقب برگردیم. ملت هایی پیروز میدان سخت توسعه یافتگی شدند که در هر شرایطی پایمردی کردند، این پایمردی باید یاس را از بین ببرد و خدای ناکرده یک بی تفاوتی و یا یک ناامیدی ممکن است بحران های بزرگتری در پی داشته باشد.

 

خانم منصوری مردم شهرستان سیرجان و بردسیر با چه مشکلاتی روبرو هستند علت و پیشنهاد شما چه است؟

در سیرجان متاسفانه این روزها گلایه های مردم از برخی سوءاستفاده‌ها و پرنفوذها به حد اعلای خود رسیده است. واقعا نمی‌دانیم که چگونه برخی می‌توانند این‌گونه رفتار کنند. استفاده از نیروهای متخصص و متعهد نباید جای خود را به سیاسی کاری و دایره ستادی و غیر ستادی بدهد. همه مردم در این انقلاب و تمام دستاوردهای آن شریک هستند. این نظام و این انقلاب و این کشور ارث پدر هیچ کسی نیست. بسیاری از مسایلی که متاسفانه امروز می‌شنویم رنگ و بویی از انقلاب اسلامی که یک اتفاق بزرگ مردمی بود ندارند. اما مردم باز هم اجازه نخواهند داد. من فکر می‌کنم اتفاقات بزرگی در راه خواهد بود.

بردسیر نیز شهرستانی است که سالیان مختلف متاسفانه مورد بی مهری های بسیاری قرار گرفته است. استفاده از ظرفیت های کشاورزی و صنعتی آن بسیار ناچیز بوده است. مردم بردسیر از فریب خوردن ها، گله های بسیار دارند از منت های بی خود و بی جا گله مندند. از رویکردهای بسته و دایره های خودی ناخودی دلخورند. از اینکه بسیاری از ظرفیت های نیروی انسانی استفاده نمی‌شود و هر چهار سال یکبار کسی یادشان می‌کند ناراحتند. بردسیر الزاما همه چیز را برای رشد و توسعه دارد و فقط به توجه نیازمند است. بردسیر برای رشد و پیشرفت در بحث نمایندگی مجلس باید مستقل شود.

فساد

http://www.teetr.ir/t/24632

 

نظر شما درباره ی این نشریه چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *