خانواده اولین آموزشگاه هر جامعه است!

خانواده اولین آموزشگاه هر جامعه است!

 

 

در دنیای پیچیده امروزی افرادی در انجام وظایف خویش پیشرفت کرده و موفق هستند که از اطلاعات بیشتری برخوردارند، بنابراین نباید از ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی غافل شد. البته نباید هم موضوع کتاب و کتابخوانی را فقط راهی برای اوقات فراغت قلمداد کرد، بلکه باید این مهم را پایه و اساس هر برنامه‌ریزی اصولی و توسعه ملی در جامعه دانست.

 

بسیار باعث تأسف است که شاخص مطالعه جامعه ایرانی در بین اقشار تحصیل‌کرده به طور متوسط کمتر از ۲ دقیقه در روز است .
و این درحالی است که در جوامع پیشرفته‌، افراد به طور متوسط ۲ ساعت و نیم در روز مطالعه می‌کنند

این مقایسه عمق فاجعه را نشان می‌دهد و باید به دنبال راهکار‌هایی برای ارتقاء شاخص مطالعه در کشور بود و به خصوص عوامل موثر بر میزان علاقه‌مندی دانش‌آموزان به مطالعه غیر درسی را شناخت و ارتقاء بخشید. واضح

است که کتاب یکی از مهم‌ترین ابزار‌های انتقال پیام فرهنگ و تمدن از نسلی به نسل دیگر و وسیله‌ای مهم برای کمال و تفکر در انسان‌ها است.خانواده اولین آموزشگاه هر جامعه است، چون اندیشه و باور‌های انسان‌ها ابتدا در آن شکل می‌گیرد، بنابراین یکی از مهم‌ترین کارکرد‌های خانواده کار‌کرد فرهنگ‌سازی است و اگر فرهنگ کتابخوانی در جامعه ما رواج ندارد، علت را باید در خانواده جستجو کرد.اگر فرزندان با کتاب مانوس نیستند، باید دلیل را در رفتار پدر و مادر‌ها جستجو کرد. اگر در خانواده‌ای والدین عادت به کتابخوانی داشته باشند کودک قطعا به تقلید از آن‌ها کتاب به دست می‌گیرد. کتاب بهترین منبع برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان است و تاثیر بسزایی روی شخصیت آن‌ها می‌گذارد.
از طرفی کتابخوانی والدین برای کودک باعث تقویت ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌شود.با این اوصاف اگر انسان از کودکی با کتاب خو گرفته باشد نه تنها روز به روز به سطح آگاهی‌اش افزوده می‌شود، بلکه به عنوان انسانیِ آگاه وارد جامعه شده، رشد کرده و جامعه را به سوی تعالی و ترقی سوق می‌دهد.کارشناسان آموزشی می‌گویند بچه‌هایی که در سال‌های قبل از مدرسه با کتاب پیوندی عمیق دارند در دوران تحصیل‌شان هم موفق‌تر خواهند بود.اینگونه افراد حتی در بزرگسالی هم از کتاب جدا نخواهند شد.
در حضور فرزندمان کتاب بخوانیم و کتابخوانی را بخشی از زندگی روزانه خود بدانیم، به مناسبت‌های مختلف به آن‌ها کتاب هدیه دهیم، البته دقت کنیم که کتاب‌های خوبی برای آن‌ها انتخاب نماییم. هیچ‌گاه کودک را مجبور به کتاب خواندن نکنیم. در عوض آن‌ها را به این کار تشویق نماییم، چرا که اجبار باعث کاهش رغبت به مطالعه خواهد شد. کتاب خواندن برای کودک باید لذت بخش باشد، بنابراین باید تلاش کنیم تا عشق به مطالعه را به آن‌ها القا کنیم، هرچه بیشتر مجلات و کتاب در دسترس کودک باشد میل به مطالعه در او بیشتر تقویت می‌شود. کشف علائق کودک‌ در مورد کتاب بسیار مهم است مطمئن شویم که او از چه حوزه خاصی لذت می‌برد و کتاب‌های مربوط به آن را برایش تهیه کنیم، وقت کتاب‌خواندن بهتر است او را در آغوش گرفته و کتاب‌های مرتبط با سنش را برایش بخوانیم و این کار را هر روز انجام دهیم تا تبدیل به عادت شود. پرتوقع نباشیم، قرار نیست فرزند ما از همان سال‌های ابتدایی زندگی‌اش به جمع فرهیختگان بپیوندد، چیز‌هایی را برایش بخوانیم که توانایی درک و دل بستن به آن‌ها را داشته باشد.

https://teetr.ir/publication/tarhefarda/نشریه-طرح-فردا-شماره-۶۶

شیرین خواجه زاده

نظر شما درباره ی این نشریه چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *