خشونت در جامعه افزایش یافته است

گزارشی درباره رواج کم تحملی، به مناسبت ۲۷ آذر «روز عاری از خشونت»؛

خشونت در جامعه افزایش یافته است

فاطمه محمودآبادی؛ روانشناس: یکی از راهکار‎های بسیار مهم برای کنتر‌ل و جلوگیری از خشونت‎های کلامی، بالا‌بردن سطح آگاهی خانواده‎ها و ایجاد برنامه‎های مشورت‌دهی برای زنان و مردان است.

علی سوند رومی؛جامعه شناس: ما باید دیگران را کنترل نکنیم و سعی کنیم در روابط‌مان با دیگران تغییر ایجاد کنیم چون میل به کنترل حق انتخاب از آن‌ها را می‌گیرد و این موضوع اگر با هیجان باشد باعث خشونت بیمارگونه می‌شود.

 

گروه جامعه: در سال‌های اخیر میزان بروز خشونت‌های کلامی و جسمی در ابعاد گسترده در جامعه رو به افزایش است به طوری که هر روز فیلم یا خبری از بروز یک نوع خشونت کلامی در صدر رسانه‌ها قرار می‌گیرد. این روزها، کم‌تحملی به امری عادی تبدیل شده و کافی است کمی پشت چهارراه دیر حرکت کنید تا چند راننده‌ی عصبانی با پرخاش‌گری شما را مورد عنایت خود قرار دهند و یا پرستاری که به خاطر عملکرد ضعیف پزشک مورد خشونت کلامی همراهان بیمار قرار می‌گیرد و از همه مهم‌تر زنانی که روزانه با متلک‌گویی مردان مواجه می‌شوند، همه این‌ها نمونه‌هایی از خشونت‌های رایج کلامی در جامعه است. خشونت کلامی رفتار خشونت‌آمیزی است که به صورت انتقاد ناروا، تحقیر، تمسخر، توهین، فحاشی، دشنام و به‌کار‌بردن کلمات رکیک، داد و فریاد و بداخلاقی، بی‌احترامی، رفتار آمرانه و تحکم‌آمیز، قهر و صحبت نکردن، تهدید و ترساندن انجام می‎شود.

 

فحاشی در جامعه بیشتر شده است

مریم یکی از همشهریان در مورد این موضوع می‌گوید: در حال حاضر توهین و فحاشی در بین جامعه رواج پیدا کرده است و تفاوتی بین دختر و پسر ندارد، اگر شما یک روز در کنار چند جوان بایستید متوجه می‌شوید تعریف و تمجید کردن از هم با فحش است. وی در ادامه می‌افزاید: متاسفانه اینقدر راحت بودن، باعث از بین رفتن حرمت‌ها می‌شود و با یک دلخوری درگیری بین جوانان به وجود می‌آید و منجر به آسیب دیدن آن‌‎ها می‌شود و نیاز به فرهنگسازی دارد.

محسن یکی دیگر از همشهریان با بیان اینکه خشونت الان مثل گذشته نیست که حتما دعوا کنند، می‌گوید: الان بیشتر فحاشی می‌کنند مثلا اگر در ترافیک گیر کنی بدون توجه به اینکه چرا حرکت نمی‌کنی برخی راننده‌ها اقدام به بوق زدن و ناسزا می‌کنند.

 

آموزش مهارت‌های زندگی نیاز جامعه است

فاطمه محمودآبادی، روانشناس درباره خشونت کلامی می‌گوید:

خشونت کلامی یکی از انواع ابراز خشم است که به دلایل مختلف در بین مردم شایع شده است

و شیوع این نوع خشونت بیشتر در بین افرادی‌ست که غالبا تند هستند و بدون اینکه آسیب ببینند با تندخویی و بداخلاقی اهداف‌شان را پیش می‌برند.

از نظر محمودآبادی؛« این افراد معمولا در خانواده‌ای بزرگ شده‌اند که خشونت چه کلامی و چه غیرکلامی راه رسیدن به هدف بوده است و گاه افراد با توانایی کم جسمی بیشتر به این رفتار روی می‌آورند چون در ناکامی‌ها توان مقابله فیزیکی و ابراز خشونت فیزیکی را ندارند از راه خشونت کلامی هیجانات خود را به شیوه نادرست تخلیه می‌کنند بدون اینکه آسیب جسمی و ظاهری دیده باشند و جایی برای شکوه باقی نمی‌گذارند».

به گفته‌ی این روانشناس؛« خشم یک هیجان طبیعی در مقابل ناکامی است که باید به شیوه درست و با رفتار جراتمندانه ابراز شود نه به صورت خشونت کلامی و غیرکلامی، چون خشونت کلامی هم مثل خشونت فیزیکی آثاری برجای می‌گذارد که چه بسا عمیق‌تر از آثار جسمانی باشد و آن تهدید سلامت روان افراد مورد خشونت است، علاوه برناکامی و تاثیر آن در ابراز خشونت کلامی، یادگیری اجتماعی از همسالان در نوجوانان و جوانان به همراه زمینه ژنتیکی در ابراز خشم می تواند به خشونت کلامی دامن بزند.» او ادامه می‌دهد: در کنار همه‌ی این دلایل به نظر من عدم داشتن مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی می‌تواند بیشترین تاثیر را در خشونت کلامی داشته باشد که این مهارت‌ها قابل یادگیری هستند حتی با خواندن یک کتاب در حوزه مهارت‌های زندگی، جامعه ما می‌تواند به این مهارت ارزشمند نزدیک شود و شرکت در دوره‌های آموزشی مهارت‌های زندگی بسیار کمک کننده است. محمودآبادی می گوید شاید محو‌کردن و از میان برداشتن همیشگی خشونت‎های کلامی ممکن نباشد، اما می‎توان با پیشبرد یک مجموعه از برنامه‎های حمایتی و آگاهی‌بخش، به کاهش و کنتر‌ل خشونت‎های کلامی کمک‌ کرد. یکی از راهکار‎های بسیار مهم برای کنتر‌ل و جلوگیری از خشونت‎های کلامی، بالا‌بردن سطح آگاهی خانواده‎ها و ایجاد برنامه‎های مشورت‌دهی برای زنان و مردان است.

 

ما باید خود را تغییر بدهیم

علی سوند رومی، دکتری جامعه شناسی در این باره می‌گوید: ما باید ابتدا تعریفی از خشونت داشته باشیم که خشونت دو نوع تعادلی و بیمارگونه است. در خشونت تعادلی؛ حرکت خشونت‌آمیز است اما در راستای بهبود است مثل جراحی که با تیغ اقدام به جراحی می‌کند یا روانپزشکی که با حرکت شوک‌آمیز اقدام به درمان بیمار می‌کند. وی ادامه می دهد: اما در خشونت بیمارگونه؛ افراد با هر مکانیسمی اقدام به آسیب‌رساندن به دیگران می‌کنند حالا این خشونت به صورت‌های مختلف نمود پیدا می‌کند. از نظر این جامعه‌شناس؛ خشونت‌های کلامی در جامعه وجود دارد که اغلب والدین به بهانه‌های مختلف به صورت واکنشی به حوزه شخصی فرزندان خود ورود می‌کند. حالا این اتفاق می‌تواند نصیحت یا نگاه حقارت‌آمیز باشد.

سوندرومی با بیان اینکه افراد با شرایطی که آموزش دیده‌اند برخورد می‌کنند، می‌گوید: برخی افراد با داد و فریاد، برخی دیگر با خشونت فیزیکی و توهین و… خشونت کلامی خود را نشان می دهند.

وی در خصوص راهکاری برای این موضوع بیان می‌کند: ما باید دیگران را کنترل نکنیم و سعی کنیم در روابط‌مان با دیگران تغییر ایجاد کنیم چون میل به کنترل حق انتخاب از آن‌ها را می‌گیرد و این موضوع اگر با هیجان باشد باعث خشونت بیمارگونه می‌شود. وی ادامه می‌دهد: راهکار بعدی این است که در مقابل افرادی که مسئول هستیم با دوستی و شفقت مسئولیت‌مان را انجام دهیم.

 

خشونت
خشونت

 

https://teetr.ir/publication/nasimomid/نشریه-نسیم-امید-شماره-۲۱۱

نظر شما درباره ی این نشریه چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *