رویکرد و برنامه های نامزدهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

نویسنده مطلب
این محتوا چه جامعه هدفی را دنبال می کند؟
ملی
در این مطلب در مورد چه سازمان هایی صحبت شده است؟

کمتر از یک هفته دیگر سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار می شود. 7 نامزد تاییدصلاحیت شده این دوره در جلسات، صدا و سیما و غیره طی سخنانی به بیان اهداف و برنامه های خود پرداختند. در ذیل مطالبی کلی برای آشنایی بیشتر با نامزدهای انتخابات فوق آورده شده است. نشریه «نسیم امید» برای انتخاب بهتر و حضور شهروندان در پای صندوق های رای اقدام به درج اهم رویکرد آنها کرده است.

 من صدای بی صداها و قدرت بی قدرتان هستم

* عبدالناصر همتی، کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری: «دولت فنی تشکیل می‌دهم نه سیاسی» دولت من هم در اعضا و هم در سیاست با دولت فعلی فرق خواهد داشت و بیشتر از ۴سال در ریاست جمهوری نمی مانم و تأکید می‌کنم که این دولت اگر تشکیل شود اولین دولتی است که رئیس آن اقتصاددان است. من صدای بی صداها و قدرت بی قدرتان هستم

من حتما در چهار سال برنامه‌هایی را که گفتم اجرایی می‌کنم و معتقدم که چهار سال بیشتر رئیس‌جمهور نیستم و باید در این مدت برنامه‌ها را انجام دهم. هدفم این است که دولت فنی باشد و نه سیاسی یعنی اموراتی مانند بودجه نباید سیاسی باشد. باید به رفاه مردم به طور جدی رسیدگی کنیم، زیرا مردم از دولت‌ها و مجموعه حاکمیت انتظار دارند. فرق دولت من با دولت فعلی هم در اعضا و هم در سیاست‌ها خواهد بود. به این دلیل اعلام کردم که چهار سال بیشتر نمی‌خواهم در ریاست جمهوری بمانم که روسای جمهور وقتی به کرسی می‌نشینند در یک تا دو سال اول وقت خود را هدر می‌دهند بنابراین من اعلام می‌کنم ۴ سال بیشتر نمی‌خواهم بمانم تا از همان اول اقدامات خود را اجرایی کنم و وقت را تلف نکنم.

کشور ما الان گرفتار جناح‌بازی، رفیق‌بازی رودربایستی است

*حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی را از جهاتی می توان نام آشناترین کاندیدای حاضر در صحنه انتخابات ریاست جمهوری دانست زیرا او در انتخابات ریاست جمهوری دور قبل در برابر دکتر حسن روحانی توانست حدود بیش از 15 میلیون رای کسب کند. عملکرد جدی او در قوه قضائیه در مبارزه با مفاسد و دانه درشت های اقتصادی باعث شده تا بسیاری از آحاد جامعه وی را به عنوان بهترین گزینه برای خروج کشور از موقعیت فعلی بدانند.

او در نخستین نطق انتخاباتی اش با تاکید بر اینکه من خود را رقیب فساد، ناکارآمدی و اشرافی گری می دانم، بیان کرد: من رقیب جناح های سیاسی و رقیب این گروه و آن گروه نیستم. من رقیب ناکارآمدی هستم.کشور ما الان گرفتار جناح‌بازی، رفیق‌بازی رودربایستی است، کشورداری با رودربایستی نمی‌سازد و باید برای کشورداری، مسئله نان و آب مردم، رونق اقتصادی و جهش تولید بدون رودربایستی و با اجرای عدالت جلو رفت. امیرالمومنین(ع) درباره عدالت که محور اصلی دولت ما نیز همین مسئله‌ی عدالت است، می‌فرمایند "عدالت توصیف وسیع است ولی در اجرا سخت است". اجرای عدالت یعنی اجرای قانون است و این موضوع احتیاج به اراده جدی دارد. در عرصه‌های مختلف دیدیم که اگر اراده وجود داشته باشد، کار پیش رفته است؛ کشور نیازمند مدیریت جدی و پرقدرت است.

تلاش دولت سایه برای قدرت

*سعید جلیلی با تمرکز روی اقتصاد، همچنین در سال 96 با تشکیل «دولت سایه» روش نوینی از سیاست ورزی در سپهر سیاست ایران پایه گذاری کرد. جلیلی این روزها شعار «جهاد بزرگ برای جهش بزرگ» را برای دولتش برگزیده است. جلیلی یکی از برنامه هایش تهیه مسکن است که سالانه 800 هزار مسکن برای خانواده‌های جدید، 200 هزار مسکن روستایی و 200 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده ایجاد کند و حداقل سالی یک میلیون واحد مسکونی در دولت آن ساخته شود که این برنامه از طریق هدایت تسهیلات به جوانان، تامین زمین و کمک دولتی برای ساخت است؛ مدل مسکن مهر را برای خانواده‌هایی که مسکن ندارند، با رفع کمبود‌ها و معایب آن ادامه خواهد داد.

دادن یارانه 450 هزارتومانی

*محسن رضایی از سال 84  به طور جدی وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شده بود. اما چند روز مانده به برگزاری انتخابات طی بیانیه ای با اعلام انصراف، از انتخابات کناره گیری کرد. رضایی اما 4 سال بعد ایده های اقتصادی خود را با ثبت نام در انتخابات جنجالی سال 88 با جدیت بیشتری پیش گرفت. اکنون او با وعده یارانه 450 هزارتومانی به عنوان مهم ترین وعده اقتصادی اعلام برنامه می کند.

دادن وام 500 میلیون تومانی به زوج های جوان

*قاضی زاده هاشمی، دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که شعار دولتش را «دولت سلام» اعلام کرده است. او اعلام کرده که اگر رئیس جمهور شود به زوج های جوان وام 500 میلیونی می دهد. عده ای گفتند احتمالا آقای دکتر اشتباه محاسباتی کرده و گرنه در این اوضاع کسری بودجه دادن وامی که اصلا برایش برنامه ریزی نشده مجموعا چیزی نزدیک به نصف کسری بودجه سال 1400 خواهد شد. همچنین می گوید: به هر ایرانی بسته غذایی 300 هزارتومانی خواهد داد. البته این را می توان واکنشی به وعده جدید محسن رضایی که گفته یارانه را 450 هزار تومان می کند، دانست.

5 برابر کردن یارانه ها برای 5 دهک پایین جامعه

*محسن مهرعلیزاده، نامزد انتخابات ریاست جمهوری: نام دولت من، دولت زندگی است و برای راحتی، آرامش و سربلندی ایرانیان تلاش خواهم کرد و سیاست دولت من برای رونق بازار مسکن کنترل نقدینگی و هدایت  منابع است. وی افزود: اگر ما در زمینه های دیگر فضا را باز کنیم و نقدینگی به آن طرف سوق پیدا کند آنوقت بازار مسکن هم مانندسایر بازارها تبدیل به یک بازار سرمایه گذاری می شود. همچنین اگر قانون هدفمندی بهانه را درست اجرا کنیم پول از سمت مسکن به سمت تولید می رود. همچنین اعطا تسهیلات به تولید می تواند نقدینگی را به سمت تولید سوی دهد. همچنین باز کردن دست بخش خصوصی برای ایجاد شهرک های کوچک در نقاط مختلف هم می تواند قیمت مسکن را کنترل کند.یکی دیگر از برنامه های من 5 برابر کردن یارانه ها برای 5 دهک پایین جامعه است که کارهای مطالعاتی آن هم انجام شده تا این قشر از این فقر و تنگدستی خارج شوند و همچنین یکی از برنامه های من لغو سربازی برای جوانان یا تخصصی کردن خدمت سربازی برای جوانان است.

جهش بزرگ در کشور

زاکانی با بیان این که حوزه اقتصاد و مدیریت کشور نیازمند تحول و دگرگونی است گفت: این کار معطوف به جهش تولید، برداشتن موانع تولید و کمک به تولید است و باید هر آنچه که مقابل تولید قرار می گیرد رفع کنیم.. وی توجه به خلق ثروت و توزیع مناسب آن، دقت در آمایش سرزمینی و در پیش گرفتن استراتژی درست صنعتی، انتخاب پیشران های صنعتی و هم چنین دادن اختیارات به شهرستان ها مبتنی بر یک الگوی مشخص کشوری که بر تامین عزتمند معیشت مردم استوار باشد از دیگر اموری است که به آن پرداخته خواهد شد و جهشی بزرگ را رقم خواهد زد. متعهد می شویم که در آغاز راه دولت خود اصلاحات را از خود دولت شروع کنیم و اولین اقدام تمرکز زدایی و دادن قدرت به شهرستانهاست و شهرستان ها را به کانون مشخص برنامه ریزی و هزینه کرد بودجه و به کار گیری امکانات دارای اختیارات اجرایی می منیم.

 

افزودن نظر

متن ساده

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.